132023cze

Objawy żylaków, kogo najczęściej dotykają?

W zdrowym układzie żylnym krew płynie z nóg do serca, pomimo działania siły grawitacji. Jest to możliwe dzięki aktywności mięśni oraz naciskowi wywieranemu na ściany żył. Jednak osłabienie struktury żył prowadzi do rozciągania ich ścian, co z kolei powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek żyłowych.
Konsekwencją tego jest cofanie się krwi do nóg. W efekcie, żyły zaczynają się rozszerzać i skręcać, prowadząc do powstania żylaków.
Kiedy i kogo najczęściej dotykają?

  • Ciąża: ryzyko żylaków wzrasta o 82% u kobiet, które były w ciąży, ze względu na zmiany fizjologiczne, takie jak rozluźnienie ściany żylnej i wzrost ciśnienia żylnego kończyn dolnych.
  • Starszy wiek: ryzyko żylaków wzrasta wraz z wiekiem z powodu starzenia się ścian żył, co powoduje ich mniej elastyczną strukturę i większą podatność na uszkodzenia.
  • Genetyka: obecność żylaków u obu rodziców zwiększa ryzyko ich wystąpienia u potomstwa nawet do 90%. Mutacje w niektórych genach mogą również wpływać na strukturę i funkcję żył.
  • Płeć żeńska: kobiety mają wyższy poziom hormonów, takich jak progesteron, które sprzyjają powstawaniu żylaków.
  • Otyłość i nieprawidłowy styl życia: brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta i nadwaga sprzyjają powstawaniu żylaków.

Jak zapobiec obrzękom i żylakom?

✅Regularna aktywność fizyczna,
✅unikanie długiego stania lub siedzenia,
✅zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta,
✅odpowiednie nawodnienie organizmu,
✅noszenie odpowiedniego obuwia,
✅farmakologia (np. preparaty z hesperydyną i diosminą, wyciąg z ruszczyka kolczastego, rutnę czy Witaminę C),
✅stosowanie pończoch uciskowych.

White Motivation Quote Instagram Stories (1)