312019sty
Nietolerancja laktozy a zespół jelita drażliwego

Nietolerancja laktozy a zespół jelita drażliwego

       Jedno z najczęstszych zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego to nieprawidłowe trawienie laktozy, uwarunkowane głównie niedostateczną aktywnością i dostępnością laktazy, której niedobór może mieć charakter wrodzony, pierwotny typu dorosłego oraz wtórny.
Podstawowe objawy wspomnianego zaburzenia to wzdęcia, kurczowe bóle brzucha, nudności i biegunka. Terapia polega na wyeliminowaniu lub ograniczeniu spożycia produktów bogatych w laktozę.
Zjawisko nietolerancji laktozy ma niewątpliwie istotne znaczenie w odniesieniu do zespołu jelita drażliwego. Zespół jelita drażliwego to jedno z najczęstszych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, charakteryzujące się zaburzeniami rytmu wypróżnień i bólami brzucha. Choroba ta dwukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn,a objawy ujawniają się najczęściej od okresu dojrzewania do 30 roku życia. Główne przyczyny zespołu jelita drażliwego to zaburzenia aktywności mioelektrycznej w okrężnicy, obniżony próg odczuwania bólu oraz nadmierna reakcja jelita na rozciąganie. Wśród czynników wymienia się też zaburzenia funkcji trawiennych, przerost bakterii w jelicie cienkim, nieprawidłowe odżywianie, alergię, zaniżony udział aminokwasów, celiakię, przerost drożdży, przeciekające jelito oraz nietolerancję laktozy.
Istotną rolę w leczeniu zaburzeń wchłaniania laktozy odgrywa ograniczenie spożycia tego dwucukru lub nawet całkowita jego eliminacja z diety. Konieczne jest wyeliminowanie mleka i jego przetworów,a zalecane spożywanie mleka fermentowanego w postaci kefirów lub jogurtów, pozytywnie wpływających na florę bakteryjną i perystaltykę jelit. Pewnym rozwiązaniem może być także spożywanie mleka o obniżonej zawartości laktozy. Laktoza jest obecna również w innych produktach spożywczych – niektórych wyrobach piekarskich, płatkach śniadaniowych, margarynie, sosach i innych półproduktach w proszku. Laktoza może być dostarczana do organizmu nie tylko z dietą, ale także z zażywanymi lekami.