22018mar
Co szkodzi oczom zimą

Co szkodzi oczom zimą

Dolegliwości, na jakie najczęściej cierpimy zimą, związane są przede wszystkim z przesuszeniem skóry, ale również nasz wzrok narażony jest na nadmierną suchość. O oczy należy dbać cały rok, ale w okresie zimowym w szczególny sposób. Bardzo często odczuwamy pieczenie, oczy nas szczypią, są zaczerwienione, mamy wrażenie piasku pod powiekami, a mruganie może sprawiać ból. To skutek przebywania w pomieszczeniach z ogrzewaniem i sztucznym oświetleniem. Zmiana temperatur dodatkowo wpływa niekorzystnie na oczy. Zimą nasila się poziom zanieczyszczeń w atmosferze, co również wpływa na nasze oczy dodatkowo je drażniąc i wywołując reakcje alergiczne. Smog to duża ilość szkodliwych pyłów, ale dla oczu szczególnie szkodliwy jest pył PM10, ponieważ jego cząsteczki mają bardzo małą średnicę. Pył ten prowadzi do zaburzenia produkcji łez co może doprowadzić do wysuszenia oka – tzw. “zespół suchego oka”. Związki chemiczne zawarte w pyłach mogą również doprowadzić do zapalenia spojówek.

Warto również wiedzieć, że piękna zimowa pogoda może być dla naszych oczu niebezpieczna. Podrażnienia są skutkiem odbicia światła słonecznego: śnieg odbija 85 procent promieni UV. To dwukrotnie więcej niż piasek na plaży. Najgroźniejsze jest promieniowanie typu UVA, które wnika głęboko do wnętrza oka i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

By oczy zimą pozostały w dobrej formie, musimy przede wszystkim dbać o prawidłowe nawilżenie gałki ocznej. W aptekach dostępne są preparaty zawierające naturalnie występujący w oczach kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy naturalnie występuje we łzach, wpływa na stabilizację filmu łzowego, nawilża i ochrania gałkę oczną, nie wywołując alergii. Pamiętajmy o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, a także uzupełnianiu wody w organizmie, jej brak przyczynia się do przesuszenia błon śluzowych. Wychodząc na dwór zabezpieczajmy się okularami przeciwsłonecznymi z wysokim filtrem.