252019cze
RUSZ SIĘ!!!

RUSZ SIĘ!!!

Regularne uprawianie sportu poprawia pracę układów krwionośnego mi oddechowego oraz wydolność organizmu. Obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Świetnie wpływa również na nastrój i uruchamia produkcję endorfin czyli hormonów szczęścia. Badania wykazują, że aktywność fizyczna chroni przed wieloma chorobami, przedłuża życie i pozwala zachować sprawność do późnej starości.

Gdy masz 20+

Twój organizm jest wciąż w fazie rozwoju. Do 26 roku życia kształtuje się gęstość kości, a ścięgna są bardzo elastyczne i wytrzymałe. Organizm młodej osoby ma najlepszą wydolność tlenową. Człowiek przed trzydziestką może spać krótko, pracować długo, ciało szybko się regeneruje. To najlepszy okres budowania fundamentów niezbędnych do bycia aktywnym przez całe życie.

Gdy masz 30+

Jesteś w pełni sił, wszystko przychodzi Ci łatwo, doskonale się czujesz. Kości i więzadła są w świetnej formie, a wydolność tlenowa wciąż bardzo dobra.Sporadyczne zmęczenie zwłaszcza po pracy przypisujesz stresowi tymczasem między 30 a 40 rokiem życia zaczyna się proces starzenia i powoli ale nieuchronnie postępuje. Osoby, które regularnie trenowały mają bazę tlenową. Dla tych co dopiero zaczynają też mamy dobra informację ponieważ po 30 urodzinach proporcja między wytrzymałością, szybkością a siłą jest wciąż imponująca.

Gdy masz 40+

To czas, w którym procesy związane ze starzeniem się nabierają tempa. Kurczy się Twój wzrost, bo zaczyna dochodzić do zaniku masy kostnej, zmniejsza się też jej gęstość. Wzrasta zagrożenie osteoporozą ,a stawy są bardzie obciążone. Słabną mięśnie, w których jest coraz mniej włókien. Za to jest coraz więcej tłuszczu bo metabolizm zwalnia. Organizm jest mniej dotleniony z powodu spadku objętości krwi w organizmie. Jeśli do tej pory się nie ruszałaś, najpierw zrób badania. Sprawdź krew, poziom cukru , mocz. Możesz ćwiczyć tak samo jak osiemnastolatka tylko masa mięśniowa buduje się wolniej.

Gdy masz 50+

Stale zmniejsza się wytrzymałość mięśni oraz siła.Szybciej się męczysz, dłużej regenerujesz. To także czas manopauzy- statystyczna kobieta przechodzi ją w wieku 51 lat. Towarzyszą temu procesowi zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ćwicz trzy razy w tygodniu.Jeśli do tej pory się nie ruszałaś zrób podstawowe badania i poproś trenerkę o pomoc.

Gdy masz 60+

W tym wieku wydolność spada dp 60-65 procent wartości z czasów gdy miałaś 30 lat. Ale ciągle możesz nauczyć się pływać czy jeździć na nartach. Jednak musisz się do tego przygotować. W utrzymaniu ciała w dobrej kondycji wcale nie chodzi jedynie o regularne treningi, ważne są również dobre jedzenie, odpoczynek i regeneracja. Osoby ćwiczące przez całe życie niewiele muszą zmienić w swoim treningu. Pamiętaj o regularnych badaniach!